Kdo jsme?

Každý žák je pro nás důležitý. Každý žák je pro nás jedinečný. Pro každého žáka hledáme cesty.

• Jsme malá škola s rodinnou atmosférou, třídní kolektivy mají maximálně 20 žáků.

• Naše třídy jsou velmi rozmanité – jsou zde „namíchaní“ kluci a děvčata, kteří se liší v národnosti, výkonových možnostech, rodinném zázemí, zdravotním stavu a mnoha dalších věcech. Bráníme se „předsudkům“, že jsme škola pouze pro handicapované děti, stejně tak jako tomu, že vzděláváme jen děti „prominentní“. Snažíme se o to, aby v každé třídě byla zachována rozmanitost – věříme, že v naší škole je inkluzivní vzdělávání dlouhodobou praxí.

• Pro individuální potřeby našich žáků někdy využíváme práce asistentů pedagoga či osobních asistentů, kteří mohou podpořit výuku tak, aby každé dítě dostalo, co potřebuje.

• Pokud potřeby žáků přesahují rámec běžné výuky, je možné využít služeb školního poradenského pracoviště (metodik prevence, speciální pedagog, školní psycholog), které poskytuje služby individuálních a rodinných konzultací, reedukace některých poruch, práce se třídou, organizace preventivních programů, profesní poradenství a další.

• Naším cílem je vytěžit z moderních i tradičnějších metod to nejlepší tak, aby to dětem pomohlo k maximálnímu rozvoji. Ve výběru výukových i výchovných metod se nechceme řídit pouze současnými trendy nebo pouze tradičními metodami, ale potřebami a možnostmi žáků.

• Již 7 let se nám dařilo téměř každý první ročník vyučovat čtení metodou Sfumato ® – splývavé čtení. V roce 2016 na naší škole probíhaly semináře výuky metody Sfumato pro pedagogické pracovníky Zlínského kraje.

• Ve výuce matematiky používáme různé metody – mimo jiné užíváme prvky a principy výuky profesora Hejného.

• Ve školním roce 2016 – 17 jsme začali vyučovat i psaní nevázaným písmem Comenia Script. Nikoli však plošně, ale pouze u žáků, kteří prošli speciálně pedagogickou diagnostikou, a prokázalo se, že jim tento typ písma bude prospěšný. Do budoucna uvažujeme o výuce Comenia Script formou kroužku.

• Napříč výukou všech ročníků používáme ve výuce metody Čtením a psaním ke kritickému myšlení.

• Je nám blízká zážitková pedagogika – ať už jde o formu výukových projektů, exkurzí, přespávání ve škole nebo kurzů zaměřených na budování kolektivu.

• Od roku 2009 na škole budujeme společný výchovný styl naší školy, který vychází z Etické výchovy a aplikujeme ho ve všech výukových předmětech i volnočasových aktivitách školy. Cílem je umožnit osobnostní rozvoj dětí včetně rozvoje sociálních dovedností a prosociálnosti (schopnosti „dělat druhým dobro“ i bez odměny).

• Na prvním stupni jsou žáci nejprve hodnoceni slovně (1. – 3. třída), postupně přechází na hodnocení známkami se slovním komentářem (4. – 5. třída). Na druhém stupni jsou žáci hodnoceni známkami.

• Žáci 1. – 3. třídy mohou po vyučování navštěvovat školní družinu. Žáci od 4. třídy mohou využívat pestré nabídky školního klubu. Ve školním roce 2016/2017 jsme z důvodu zájmu rodičů otevřeli i ranní družinu (ranní čajovnu).

• Od první třídy nabízíme kroužky Anglická konverzace, Kroužek sportovních her, Výtvarná dílna a Keramická dílna. Od druhé třídy se děti mohou zapojit do Florbalu, kroužku Bystré hlavičky a nepovinného předmětu Šachy.

• Pokud je hezké počasí, využívají děti velké přestávky ke hrám na školní zahradě.

• Děti mají možnost využívat Žákovskou knihovnu s atraktivními tituly.

• Chceme budovat začlenění dětí v jednotlivých kolektivech, ale i v rámci celé školy. Proto probíhají projektové dny, ceremoniály a další volnočasové aktivity, kde může dojít k propojení „malošů“ se školními „mazáky“.

Z naší fotogalerie